CARGOMESH GMBH
Search

Општи услови за деловно работење

§ 1 Валидност, дефиниции на поими

(1) КАРГОМЕШ GMBH, Glöckelstraße 8, 4663 – Лакирхен, Австрија (во натамошниот текст: „ние“ или „CARGOMESH FUTTERMITTEL ONLINE“) работи според Веб-страница https://cargomesh.com онлајн продавница за стоки и Услуги. Важат следните општи услови и услови сите услуги помеѓу нас и нашите клиенти (во натамошниот текст: „клиент“ или „Вие“) во верзијата важечка во моментот на нарачката, освен ако нешто друго е експресно договорено.

(2) „Потрошувачи“ За целите на овие одредби и услови, секое физичко лице кое е Спроведува правни трансакции за цели кои претежно не се ниту комерцијални сè уште може да се припише на нивната самостојна професионална дејност. „Претприемач“ значи физичко или правно лице или а правно партнерство кое при склучување на правна трансакција е вршење на нивната комерцијална или независна професионална дејност, каде правно партнерство е партнерство кое е опремена со способност да стекнува права и обврски Влези во.

§ 2 Склучување на договорите, складирање на текст на договорот

(1) Следното Прописите во врска со склучувањето на договорот важат за нарачки направени преку нашата веб-страница Онлајн продавница на https://cargomesh.com.

(2) Нашиот Презентациите на производите на Интернет се необврзувачки и не се обврзувачки Понуда за склучување договор.

(3) По приемот Следниве прописи важат за нарачка во нашата онлајн продавница: Клиентот прави обврзувачка понуда за договор со доставување на информациите во нашата онлајн продавница планираната процедура за нарачка поминува успешно. Нарачката е поставена во следните чекори:

  1. Избирање на оној што го сакате стоки, избраната услуга(и),
  2. Додавање на производите со кликнување на соодветното копче (на пр. „Додај во кошничка“, „Во „чантата за пазарење“ или слично),
  3. Проверка на информациите во Купувачка кошничка,
  4. Повикувајќи го Преглед на нарачката со кликнување на соодветното копче (на пр. „Продолжи“. на наплата“, „Продолжи со плаќање“, „Преглед за нарачка“ или слично),
  5. Внесување/проверување на адресата и податоци за контакт, избор на начин на плаќање, потврда на условите и Право на повлекување,
  6. Доколку договореното Состојба на стоката од нивната вообичаена состојба и Условите за употреба се разликуваат, потврда за негативна договор за квалитет,
  7. Завршување на нарачката со кликнување на копчето „Купи сега“. Ова ја претставува вашата обврзувачка со цел.
  8. Договорот стапува на сила со тоа што ќе ве испратиме во рок од три работни дена на наведената е-адреса е добиена потврда за нарачката од нас.

(4) Во случај на Договорот доаѓа со склучувањето на договорот  CARGOMESH GMBH, Glöckelstraße 8, 4663 – Лакирхен, Австрија.

(5) Пред на Податоците од договорот може да се нарачаат преку функцијата за печатење на прелистувачот испечатени или зачувани по електронски пат. Обработката на нарачката и пренесување на се што е потребно во врска со склучувањето на договорот Информации, особено податоците за нарачката, општите услови и политиката за откажување, се одвива преку е-пошта откако ќе ја поставите нарачката, делумно автоматизиран. Текстот на договорот не го зачувуваме по склучувањето на договорот.

(6) Влезни грешки може да се направи со користење на вообичаените функции на тастатура, глувче и прелистувач (на пр „Копче за назад“ на прелистувачот) треба да се коригира. Можете исто така да го направите ова бидете исправени дека предвреме го откажавте процесот на нарачка Затворете го прозорецот на прелистувачот и повторете ја постапката.

(7) Населбата нарачувањето и пренесувањето на се што е поврзано со склучувањето на договорот Потребните информации се делумно автоматизирани преку е-пошта. Таа Затоа, мора да се осигурате дека информациите што ги депонирате кај нас Адресата на е-пошта е точна и приемот на е-поштата е технички обезбеден а особено не е спречен со SPAM филтри.

§ 3 Предмет на договорот и суштински Карактеристики на производите

(1) Со нашите Онлајн продавницата е предмет на договорот:

  1. Продажбата на стоки. На Можете да дознаете за специфичните стоки понудени на страниците на нашите написи.
  2. Обезбедувањето на Услуги. Можете да ги видите специфичните понудени услуги од страниците на нашите написи.

(2) На Суштинските карактеристики на стоките и услугите може да се најдат во Опис. Доколку од нив зависи договорениот квалитет на стоката Ако се разликува од вообичаените својства и услови за употреба, тоа ќе биде забележано изрично наведено во описот на ставката (негативно договор за квалитет). Сè додека клиентот ја дал својата експресна согласност во негативното отстапување на квалитетот, ова го дефинира Предмет на договорот.

§ 4 Цени, трошоци за испорака и испорака

(1) Оние во Цените наведени во соодветните понуди како и трошоците за испорака се Вкупни цени и ги вклучуваат сите ценовни компоненти вклучувајќи ги сите применливи даноци.

(2) Соодветните Купопродажната цена мора да се плати пред испораката на производот (авансно плаќање), освен ако затоа што експресно нудиме купување на сметка. Оние кои ви се достапни Наведените начини на плаќање се наоѓаат под соодветно означено копче прикажани во онлајн продавницата или во соодветната понуда. Толку за поединците Освен ако не е поинаку наведено, барањата за плаќање се достапни веднаш Доспеана исплата.

(3) Во прилог на Наведените цени може да ги вклучуваат трошоците за испорака за испорака на производите настанат ако соодветната ставка не е прикажана како без трошоци за испорака е. Трошоците за испорака ќе бидат прикажани на понудите, доколку е потребно во системот на количка и повторно јасно наведено на прегледот на нарачката.

(4) Сите Производите што се нудат се, освен ако не е јасно наведено во описот на производот наведено поинаку, подготвено за итно испраќање ( време на испорака: во Домашни меѓу 3 и 5 работни дена, домашни ЕУ меѓу 3 и 10 работни дена, Надвор од ЕУ Поради пандемијата на корона, сите информации е тешко да се проценат се однесуваат на  времето на прием на уплатата).

(5) Постојат следните ограничувања во областа за испорака: Испораката се одвива во следново Земји: Авганистан, Албанија, Алжир, Американска Самоа, Америка Девствени Острови, Андора, Ангола, Ангвила, Антарктик, Антигва и Барбуда, Аргентина, Ерменија, Аруба, Азербејџан, Австралија, Бахамите, Бахреин, Бангладеш, Барбадос, Белау, Белгија, Белизе, Бенин, Бермуди, Бутан, Боливија, Бонаир , Свети Евстатиј и Саба, Босна и Херцеговина, Боцвана, островот Буве, Бразил, Британец Девствени Острови, Британска територија на Индискиот Океан, Брунеи, Бугарија, Буркина Фасо, Бурунди, Кајмански Острови , Чиле, Кина, Кукови Острови, Костарика, Курасао , Германија, Доминика, Доминиканска Република, Џибути, Данска, Еквадор, Ел Салвадор, Брегот на Слоновата Коска, Еритреја, Естонија, Фолкландските Острови, Фиџи, Финска, Франција, Француска Гвајана, Француска Полинезија, Француска Јужна и Антарктичките територии, Фарските Острови, Габон, Гамбија, Грузија, Гана, Гибралтар, Гренада, Грција, Гренланд, Гвадалупе, Гуам, Гватемала, Гернзи, Гвинеја, Гвинеја-Бисао, Гвајана, Хаити, Островите Херд и Мекдоналд, Хондурас, Хонг Конг, Индија, Индонезија, Ирак, Иран, Ирска, Исланд, Островот Човек, Израел, Италија, Јамајка, Јапонија, Јемен, Џерси, Јордан, Камбоџа, Камерун, Канада, Кејп Верде, Казахстан, Катар, Кенија, Киргистан, Кирибати, Острови Кокос ( Острови Килинг ), Колумбија, Комори, Конго-Бразавил, Конго-Киншаса, Хрватска, Куба, Кувајт, Лаос, Лесото, Латвија, Либан, Либерија, Либија, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург, Макао, Мадагаскар, Малави, Малезија, Малдиви, Мали, Малта, Мароко, Маршалските Острови, Мартиник, Мавританија, Маурициус, Мајот, Мексико, Микронезија, Молдавија, Монако, Монголија, Црна Гора, Монсерат, Мозамбик, Мјанмар, Намибија, Науру, Непал, Нова Каледонија, Нов Зеланд, Никарагва, Холандија, Нигер, Нигерија, Ниуе, Северна Кореја, Северна Македонија, Островот Норфолк, Норвешка, Северните Маријански Острови, Оман, Источен Тимор, Пакистан, Палестинска територија, Панама, Папуа Нова Гвинеја, Парагвај, Перу, Филипини, Острови Питкерн, Полска, Португалија, Порторико, Руанда, Романија, Русија, Реунион, Сао Томе и Принсипе, Свети Вартелем , Свети Мартин ( холандски дел ), Сен-Пјер и Микелон, Соломонови Острови, Замбија, Самоа, Сан Марино, Саудиска Арабија, Шведска, Швајцарија, Сенегал, Србија, Сејшели, Сиера Леоне, Зимбабве, Сингапур, Словачка, Словенија, Сомалија, Шпанија, Шри Ланка, Света Елена, Сент Китс и Невис, Света Луција, Сент Мартин (француски дел), Свети Винсент и Гренадини, Судан, Суринам, Свалбард и Јан Мајен, Свазиленд, Сирија, Јужна Африка, Јужна Грузија / Сендвич Острови, Јужна Кореја, Јужен Судан, Таџикистан, Тајван, Танзанија, Тајланд, Того, Токелау, Тонга, Тринидад и Тобаго, Чад, Чешка, Тунис, Туркменистан, Турци и Острови Каикос, Тувалу, Турција, Уганда, Украина, Унгарија, Соединетите Американски Држави (САД) Оддалечени острови, Уругвај, Узбекистан, Вануату, Ватикан, Венецуела, Обединетите Арапски Емирати, Соединетите Американски Држави Америка (САД), Виетнам, Валис и Футуна, Божиќниот остров, Белорусија, Западна Сахара, Централноафриканска Република, Кипар, Египет, Екваторијална Гвинеја, Етиопија, Аланд, Австрија.

§ 5 Право на задржување, задржување на сопственоста

(1) А Можете да го искористите вашето право на задржување само ако тоа се однесува на побарувања истиот договорен однос.

(2) Стоката останува наша сопственост додека не се плати куповната цена во целост.

§ 6 Право на повлекување

Како потрошувач имате право на повлекување. Ова зависи од нашето Право на повлекување .

§ 7 Право на враќање

Право на враќање е исклучено и може да се провери само како посебен случај за да се утврди дали а Можно е враќање. Исклучок се штетите или поплаките од транспортот Член.

§ 8 Оштетување при испорака и транспорт

клиентите се должен е веднаш по приемот да ја прегледа стоката. оштетување, кои се појавуваат за време на испораката мора веднаш да се пријават до шпедитерот што го доставува мора да се пријави, во спротивно не може да се преземе никаква одговорност.

§ 9 Одговорност

Наша одговорност е за прекршување на договорните обврски и за противправни дејствија врз основа на умисла или грубо невнимание.

§ 10  Остатоци

Треба да биде статија Доколку не може да се испорача, ќе се стави на чекање. Последователна испорака на Заостанатите работи се испраќаат во складиштето по приемот на стоката. За нарачка за извоз Можните заостанати работи и последователните испораки ќе бидат разјаснети посебно со купувачот.

§ 11  Промени во опсегот, моделот и цената

Се менува опсегот, моделот и цената Грешките и грешките остануваат резервирани. Овие ќе важат на денот на испорака Цените се наплатуваат. Во текот на годината правиме само промени на цените доколку добавувачите ни наплатуваат повисоки набавни цени или Се зголемуваат девизните курсеви.

§ 8 Јазик на договорот

Како Единствениот јазик на договорот е германскиот.

§ 9  Гаранција

(1) На Гаранцијата се заснова на законските одредби.

(2) Гарантниот рок е 2 години. Тие се преземени само до степен до кој се обезбедени од нашите добавувачи да се изврши. Испораката, демонтажата/монтажата се на товар на купувачот. Деловите што се подобни за гаранција ќе бидат заменети и нема да се кредитираат.

Ова се однесува на инсталирани или инсталирани делови Гаранција само за 6 месеци од испораката. Клиентот потоа мора да обезбеди доказ за барање за гаранција кое веќе постоело при испораката.  

Нашата одговорност е ограничена на квалитетот на Производи. Доколку квалитетот на производот е неисправен, ќе се наплаќа само неговата вредност заменет. Одбиваме одговорност за каква било дополнителна штета.

(3) Како Од потрошувачите се бара да ја обезбедат ставката/дигиталната стока или услуга обезбедена веднаш по исполнувањето на договорот за комплетност, да провери очигледни дефекти и транспортни оштетувања и да не извести нас и на Известете го превозникот за какви било поплаки што е можно побрзо. Не доаѓај до тоа Потоа, ова се разбира нема ефект врз вашите законски барања Побарувања за гаранција.

§ 10  Завршни одредби/решавање спорови

(1) Се применуваат австриските прописи Во право. За потрошувачите, овој избор на закон важи само до степен до кој тоа е случај задолжителни одредби од законот на земјата на вообичаено престојувалиште Заштитата доделена на потрошувачот не се повлекува (начело на поволност).

(2) На Одредбите од Конвенцијата на ОН за договори за меѓународна продажба на стоки изрично не се применуваат.

(3) Доколку е Нарачателот е трговец, правно лице според јавното право или посебен фонд според јавното право е место на надлежност за сите спорови кои произлегуваат од договорните односи меѓу клиентот и давателот локацијата на давателот.

(4) Место на надлежност на компанијата на давателот.